Ultrasi a polityka

Kontynuując serię artykułów dotyczących ruchu Ultras, pora przejść do bardziej "ogólnych" tematów. Ku zawodowi wielu z was - a także i mojemu - jesteśmy niestety zmuszeni opuścić przepiękne rejony Kaledonii i zająć się innymi, dla niektórych nieco mniej przyjemnymi aspektami kibicowskiego życia. Do takowych należy niewątpliwie polityka, którą "przerobimy" właśnie w tym tekście. Jedną z przyczyn zmiany tematyki jest fakt, iż nie wszyscy z was dobrze zdają sobie sprawę z roli, jaką poglądy polityczne odgrywają u większości ultrasów.

Przeglądając (nadspodziewanie przychylne - za co chciałem podziękować!) komentarze, zauważyłem iż część z was nie do końca orientuje się w rzeczywistych związkach grup ultras z polityką. Oczywiście nie mam wam tego za złe: jest to naprawdę skomplikowany i zawiły temat (zwłaszcza w pewnych rejonach Europy, ale do tego dopiero dojdziemy) i często nawet ultrasi z dłuższym stażem przyznają, że nie do końca orientują się w orientacji politycznej poszczególnych ekip. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest m.in. nie do końca sprecyzowana definicja polityki, w rozumieniu identyfikowania się z nią przez ultrasów.

Za politykę uznamy oczywiście opowiadanie się po stronie prawicy czy też lewicy, ale i np. nazistowskie przekonania ultrasów ze Lwowa oraz rasistowskie poglądy niektórych fanów PSG. Pod politykę można także (choć nieco na wyrost) podciągnąć patriotyczne oprawy ultrasów z naszego kraju - przygotowywane głównie z okazji świąt narodowych. Wreszcie do tematu zaliczają się również autonomiczne dążenia grup Celticu, Athletic Bilbao oraz Ruchu Chorzów. Panowie z Chorzowa domagają się bowiem autonomii dla Śląska, uważając go za region całkowicie odmienny od reszty Polski. Podobnie kibice KKS-u Kalisz przebąkują coś niecoś o Autonomii Kaliskiej, ale to należy akurat potraktować jako ciekawostkę. Jak więc widzimy, spectrum jest niesamowicie szerokie. Mam nadzieję, że niniejszy tekst pozwoli wam choć trochę poznać każdą z wymienionych części politycznego świata trybun Europy oraz nieco pogłębić wiedzę na temat europejskiego ruchu Ultras. Zatem - zaczynamy!

 

 

Powyżej: wymowna flaga na sektorze kibiców Karpaty Lwów

POLITYKA - WAŻNA CZY NIEWAŻNA?

 

Jednym z zagadnień poruszanych przez was w komentarzach, był stopień powiązań między grupami ultras a polityką. Na to pytanie nie można postawić jednej odpowiedzi. Otóż po pierwsze - nie każda grupa ultras musi utożsamiać się z polityką. Apolityczne w większości są np. Holandia i Szwajcaria. Również i w Belgii (poza Standardem Liege) raczej nie spotka się kibiców szczególnie mocno opowiadających się za jakąś opcją polityczną. Są to najbardziej "ogólne" przykłady - pojedynczych ekip. Odstawiających politykę na bok jest bowiem w Europie cała masa. Trudno powiedzieć czy to dobrze, czy też źle - polityka z pewnością dodaje konkretnej grupie kolorytu i wyrazistości, jednak na dłuższą metę może ona być dla niektórych uciążliwa. Spór pozostanie raczej nierozstrzygnięty. Ja ograniczę się tylko do stwierdzenia, że większość ultrasów z np. Beneluksu po prostu robi swoje, trzyma względnie wysoki poziom i jest z tego powodu szczęśliwa. I niech to wystarczy za komentarz ;). Na przeciwległym biegunie postawimy z pewnością Włochy. Jest to obok Francji najbardziej upolityczniony (pod względem kibicowskim) region Europy. Tam niemal każda ekipa ma jakieś powiązania polityczne i to najczęściej o dosyć silnym stopniu. Warto dodać, że na Półwyspie Apenińskim zdarzają się grupy o skrajnych poglądach - na włoskich trybunach nierzadko możemy zaobserwować m.in. nazistowskie flagi, ale i również sztandary z sierpem i młotem, a nawet portrety Józefa Stalina. Dla każdego coś (nie)miłego - chciałoby się powiedzieć. Czasami zdarza się również i tak, że dana ekipa nie obnosi się na trybunach z żadnymi politycznymi symbolami bądź też hasłami, a mimo to przypisuje się jej daną orientację polityczną (czasami słusznie, a czasami nie). Takie sytuacje biorą się z wielu źródeł czerpania informacji, które często są niepewne i niepotwierdzone, a które powodują potem ogólny bałagan i trudności w rozeznaniu się w sprawie. Mówiąc prościej: tutaj ktoś usłyszał to, tam ktoś usłyszał tamto, tutaj na forum napisali tak, tam jeszcze inaczej, ktoś ponoć widział jakieś zdjęcia, jeszcze ktoś inny przeczytał jakiś wywiad i w efekcie mamy sto nakładających się na siebie sprzecznych informacji, z których trudno jest cokolwiek wywnioskować. Oczywiście nie jest to tylko i wyłącznie przypadłość tematów "politycznych" - podobny galimatias zdarza się wśród np. zagadnienia zgód i kos. Wracając jednak do meritum: różne grupy ultras reprezentują różny stopień przywiązania do polityki. Zdarzają się ekipy zarówno skrajne, jak i umiarkowane. O przedstawicielach zarówno jednych jak i drugich będziecie mogli poczytać w następnych akapitach.

WŁOCHY - ZE SKRAJNOŚCI W SKRAJNOŚĆ


Jak już wspomniałem, najwięcej symboli oraz nawiązań do polityki znajdziemy we Włoszech. Trudno jednak określić przyczyny takiego stanu rzeczy - być może winny jest wpływ wielu polityków, którzy aktywnie angażują się w piłkarskie życie Półwyspu Apenińskiego, ale równie dobrze może być to efekt mentalności Włochów, a zwłaszcza ich wrodzonej kłótliwości. Jak napisałem, włoscy ultrasi nie stronią od skrajności - najbardziej radykalne poglądy prezentują kibice Livorno (Komunizm) oraz Lazio Rzym (Faszyzm).

 

powyżej: jedna z opraw przygotowanych przez fanów Livorno. Chyba nie wymagająca komentarza.

Livorno, grające obecnie w Serie B, posiada prawdopodobnie najbardziej lewicowych kibiców na świecie. Nie boją się oni wywieszać flag z sierpem i młotem, herbów Związku Radzieckiego, a nawet portretów Stalina i Lenina! Nie trzeba chyba dodawać, że nie za bardzo przepadają za prawicowymi kibicami. Ich największymi wrogami są ultrasi Lazio Rzym, ale niezbyt dobrze żyją również m.in. z kibicami Interu Mediolan i Chievo Verona. Nienawiść do środowisk prawicowych Livorno nie ogranicza tylko i wyłącznie do swojego kraju. Spójrzcie choćby na ten transparent.

 


Jeśli chodzi o przeciwległy biegun, ultrasi Lazio odwołują się bardziej do ideologii faszystowskiej oraz nie kryją swojej fascynacji osobą Benito Mussoliniego. Na swoich trybunach nierzadko wywieszają flagi ze swastykami oraz celtyckimi krzyżami, zdarzają się również transparenty z rasistowskimi i ksenofobicznymi hasłami.

 


Fani Lazio nie stronią również od nacjonalistycznych pozdrowień - bardzo często można ich zobaczyć jak salutują podniesioną ręką. Co ciekawe, z poglądami ultrasów utożsamiają się czasami sami piłkarze. Starsi kibice Celticu pamiętają zapewne pana Paolo Di Canio, który swojego czasu grał w naszym klubie. Piłkarz ten jest ulubieńcem kibiców Lazio, właśnie ze względu na częste manifestowanie swoich (mocno) prawicowych poglądów.

Inne, mniej skrajne ekipy prawicowe to Inter Mediolan i Chievo Verona. Natomiast po stronie bardziej umiarkowanej lewicy zapiszemy Milan, Empoli i Bolognę. Do większych ekip, pozostających neutralnymi zalicza się natomiast Romę, Fiorentinę oraz Juventus Turyn.

EKIPY PRAWICOWE....

Do ekip o prawicowych poglądach (bądź też zbliżonych do prawicowych) zaliczymy z pewnością kibiców Szachtara Donieck. Innymi, choć bardziej skrajnymi prawicowcami z Ukrainy są również ultrasi z Lwowa, których zdjęcie mieliście okazję obejrzeć pod pierwszym akapitem artykułu. Warto wiedzieć, że nie kryją oni fascynacji Stepanem Banderą.Prawicowe poglądy znajdziemy również wśród ultrasów w Hiszpanii - tutaj prym wiedzie Real Madryt (choć w mniejszym stopniu jak kiedyś), Atletico Madryt oraz Espanyol Barcelona. Portugalia jest zaś reprezentowana w tym gronie przez Porto, Benficę i Sporting. W tych krajach poglądy polityczne nie odgrywają jednak takiej roli jak we Włoszech. Nieco większe znaczenie mają natomiast we Francji: tutaj za prawicą opowiadają się grupy takich klubów jak PSG, Lille oraz Auxerre. Warto wiedzieć, że ultrasi tych drużyn często kierują swoją nienawiść w stronę czarnoskórych imigrantów, których we Francji nie brakuje. Jeśli chodzi o Wyspy Brytyjskie, zaskoczenia nie ma: prawica jest tutaj reprezentowana przez Chelsea Londyn, Glasgow Rangers oraz Hearts of Midlothian. Największe znaczenie ma jednak w Szkocji - współcześnie Anglicy z zachodniego Londynu przywiązują naprawdę małą wagę do swoich prawicowych tradycji.

.......I LEWICOWE

Poglądy lewicowe znajdują najwięcej "adoratorów' w zachodniej Europie. Zaczynając od naszego podwórka: za lewicą opowiadają się oczywiście ultrasi naszego Celticu. Dalej, przeskakując kanał La Manche - we Francji poglądy lewicowe wyznają ultrasi Olympique Marsylia, którzy - co warto podkreślić - są jedną z najważniejszych zgód włoskiego Livorno.

Kraje Beneluksu reprezentują w tej grupie Standard Liege oraz Ajax Amsterdam (warto wiedzieć, iż fani Ajaxu - podobnie zresztą jak Tottenhamu Londyn - utożsamiają się.. z Żydami! Na swoich trybunach wywieszają np. flagi Izraela oraz gwiazdy Dawida). U naszych zachodnich sąsiadów za główną lewicową ekipę uważa się naszych przyjaciół z Hamburga, czyli Sankt Pauli.Duże natężenie grup opowiadających się za lewicą znajdziemy również w Grecji oraz na Cyprze (który jest w zasadzie cały lewicowy, poza APOEL-em). Jeśli chodzi natomiast o Helladę, to prym wiodą tam AEK Ateny oraz ARIS Saloniki. Obie ekipy są jednak "umiarkowane". Nie uchroniło to jednak ultrasów ARIS-u przed wieloma przygodami podczas wyjazdu do Polski (na mecz z Jagiellonią Białystok). Ale oczywiście – KMWTW.

ULTRASI A MNIEJSZOŚCI NARODOWE I NIEPODLEGŁOŚĆ

W Europie znajduje się parę ekip, które otwarcie manifestują autonomiczne dążenia danego regionu. W Hiszpanii do takowych zaliczymy z pewnością Atletic Bilbao (Kraj Basków) w Szkocji - nasz Celtic, natomiast w Polsce Ruch Chorzów. Jak wspominałem na początku wielu kibiców z Chorzowa należy do organizacji na rzecz uzyskania autonomii Śląska. Poza tym nie organizują oni m.in. wyjazdów na mecze reprezentacji Polski.

POLSCY ULTRASI A POLITYKA

Polscy ultrasi oficjalnie są apolityczni. Swoją działalność na tym polu ograniczają m.in. do przygotowywania efektownych opraw z okazji świąt narodowych oraz - jak np. ostatnio kibice Lecha Poznań - przygotowywania obchodów świąt o charakterze regionalnym, jak np. rocznica Powstania Wielkopolskiego. Wszyscy kibice w Polsce opowiadają się również zdecydowanie przeciwko poglądom komunistycznym.Jak napisałem - w Polsce grupy ultras OFICJALNIE są apolityczne, przekładając kibicowanie i tworzenie jak najlepszych opraw nad (często po prostu głupie) spory polityczne. Wśród kibiców przeważają jednak poglądy prawicowe, przez co często można zobaczyć ich np. na marszach niepodległości.

Warto dodać, że polska scena kibicowska zdecydowanie popiera Serbów w sporze o KosowoI to by było na tyle.

Dziękuję za (długą) lekturę ;)

Jakub "TrueCelt" Hełka

Ross County

31.03.2018
godz. 16:00
Pierwszy zespół - Ladbrokes Premiership
Celtic Park

Rangers 2:3

11.03.2018
godz. 13:00
Pierwszy zespół - Ladbrokes Premiership

1 Celtic 30 59-20 68
2 Rangers 31 61-36 58
3 Aberdeen 30 44-33 56
4 Hibernian 30 43-33 52
5 Kilmarnock 30 40-38 46
Celtic vs. Ross County 31.03.2018; 16:00
Celtic vs. Dundee FC 04.04.2018; 20:45
Hamilton vs. Celtic 08.04.2018; 13:30
Celtic vs. Rangers 14.04.2018; 13:00

Czy Celtic wygra dwumecz z Zenitem w LE?

Tak:
58%
Nie:
42%
Głosowano: 12 razy
Stroje piłkarskie Celtic

cialis, kamagra, viagra - apteka internetowa online kup tanią kamagrę lub viagrę na Cialisnajtaniej.pl

Jeśli widzisz braki lub uważasz, że możesz wnieść do tematu coś ciekawego, skontaktuj się z nami!